Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Obsah stránky a jej cieľ

Obsah stránky a jej cieľ

Chceli by sme uspokojiť všetkých milovníkov našich pamiatok a vás, ktorí radi cestujete a zaujíma vás história Slovenska. Na našej stránke sa po dokončení prvej etapy prác bude nachádzať zhruba 350 fortifikačných objektov (hradov, zámkov, kaštieľov, opevnených kláštorov a hrádkov) na Slovensku.
 
Výber zahŕňa okrem známych hradov a zámkov aj mnoho ďalších stredovekých hradov, ktoré po čase zanikli a dnes po nich neostali ani terénne pozostatky. Napriek tomu sme vybrali z nášho zoznamu cca 500 fortifikačných objektov 160 hradov, podľa ich historickej, kultúrnej alebo architektonickej hodnoty. Doplnili sme ho o cca 200 kaštieľov. Veľa kaštieľov je renesančných, to je totiž najčastejšie obdobie ich výstavby u nás. Najpočetnejšia je skupina klasicistických kaštieľov a kúrií a najzachovalejšie sú kaštiele postavené do polovice 19.storočia, tie sú však zmesou slohových prvkov a preto sa v nich laik ťažko orientuje. Okrem hradov a kaštieľov sme nevynechali ani opevnené kláštory, pevnosti, hrádky a vartovky, ktoré majú pevné miesto v publikáciách o hradoch. Nemohli sme ich uviesť samozrejme všetky, vybrali sme pre Vás tie najzaujímavejšie.
 
Nevybrali sme objekty, ktorých existencia nie je doteraz objasnená (Bana, Szolgagyor...) a samozrejme objekty, ktoré nepoznáme. Preto ak chcete niečo na našu stránku doplniť, pošlite nám základné údaje, prípadne obrázok. Stanete sa tak spoluautormi najväčšej encyklopédie našich pamiatok.
 
Stránka nie je komerčná. Všetko čo tu nájdete, sme zozbierali a vytvorili vo svojom voľnom čase. Ak sme čerpali z nepovolených zdrojov, alebo sme zabudli uviesť autora, ozvite sa nám, napravíme to. Nie sme profesionálni historici, grafici ani webmastri, preto prosím buďte k našej práci zhovievaví. Ak máte nejaký tip na zlepšenie stránky, vyplňte prosím dotazník, alebo nám pošlite mail.
 
Budeme sa snažiť prejsť „bezbolestne“ na databázovú formu, aby ste si mohli pamiatky  triediť podľa lokalít, stavu zachovania, možnosti prístupu, druhu, typu a ďalších možností. Súčasťou stránky sa stáva už aj časopis Hradológ a diskusné fórum. Ešte tento rok pribudne zjednodušené rozhranie pre pridávanie pamiatok a fotografií.
 
Chystáme ešte kompletný redakčný systém, kde bude nielen možnosť komentovať jednotlivé pamiatky , ale aj aktívne meniť ich obsah. Pribudne aj rozhranie pre členov združení, ktorí budú môcť informovať o svojom dianí priamo na podstránke ich pamiatky  a pridávať jednotlivé akcie prebiehajúce v jej okolí.
 
Stránka vám bude slúžiť ako turistický sprievodca po našich hradoch a zámkoch, bude prístupná aj cez prehliadač vo vašich mobiloch (pristupujte cez google) a pripravujeme aj podrobnú mapu Slovenska s presnou lokalizáciou pamiatok podľa GPS súradníc.
 
V prípade, že máte záujem na stránke spolupracovať, alebo len doplniť informáciu či pamiatku, napíšte nám. To nám dáva silu v našej práci pokračovať. Po dokončení všetkých spomenutých sekcií bude hotová praktická a použiteľná encyklopédia o hradoch, zámkoch a kaštieľoch a ostatných pamiatkach na Slovensku, z čoho budeme mať obrovskú radosť.

Za všetkých spoluautorov ešte raz ďakujeme.

Robert Mazaník, za tím pamiatky.net

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,