Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Novinky z tlače » Pamiatky vo vašej peňaženke

Pamiatky vo vašej peňaženke

Každý z nás má pri sebe nejakú pamiatku. A nelen tú čo nosíme v srdci. Náš popis vám pomôže zorientovať sa medzi pamiatkami ktoré nosíte často, či menej častejšie v peňaženke.

K tým zriedkavejším patrí päťtisícka. Štefánika, a nielen na nej, majú ľudia radi. Významný diplomat, politik, vojak a astronóm zdobí päťtisíckorunáčku. Na opačnej strane bankovky jeho mohyla na Bradle.

Tisícka a Liptovské Sliače? Áno, obec má s bankovkou niečo spoločné. Andreja Hlinku, ktorý tu kedysi slúžil ako farár, a Madonu Ochrankyňu. Na rubovej strane je totiž zobrazená svätica zo stredovekej nástennej maľby miestneho rímskokatolíckeho Kostola svätých apoštolov Šimona a Júdu. Pod strechou ukrýva takmer sedemstoročnú fresku, ktorá je súčasťou výjavov z ukrižovania Krista od istého talianskeho maliara. K madone sa ide bočným vchodom zvonku. Kedysi boli všetky fresky súčasťou chrámu. Plochý kazetový strop však vystriedali klenby. A tak sa madona ocitla nad klenbami pod strechou. Pri obnove kostola a reštaurovaní fresiek steny vydali svoje svedectvá. Svätica však prišla o drahé kamene zdobiace jej korunu. Miestny duchovný Ján Budzák vás k svätici ochotne zavedie. My sme ho požiadali rovno po omši a šiel. Andrej Hlinka pôsobil v rokoch 1892 až 1905 v Sliačoch ako farár. Neskôr slúžil v Ružomberku. To vysvetľuje, prečo je na tisícke zobrazený aj ružomberský kostol svätého Ondreja spolu s Hlinkovým mauzóleom.

Na päťstokorunáčke je spolu s najstarším pôdorysným vyobrazením Bratislavy z 15. storočia z drevorytu Chronica Picta a Bratislavským hradom ešte jazykovedec Ľudovít Štúr,

Na dvestokorunáčke je mesto Trnava - ide o historický pohľad z 18. storočia. Na portréte je jazykovedec a kňaz Anton Bernolák.

Lícnu stranu stokorunáčky zdobí svätica - do dreva ju zvečnil známy gotický sochár a rezbár Majster Pavol z Levoče. Jej originál môžete vidieť v Kostole svätého Jakuba. Ľudia si v jej blízkosti vždy hrabú v peňaženkách. Hľadajú stokorunu, porovnávajú. Plastika kľačiacej Madony bola súčasťou skupiny sôch, ktorú v roku 1698 objavili v levočskej radnici. Za reformácie boli zamurované. Objavili ich až o dvesto rokov neskôr. Všetky pochádzajú z roku 1507 a pôvodne boli vytvorené ako súčasť Betlehemu, ktorý sa vystavoval medzi kostol a radnicu počas vianočných sviatkov.

Dražovský kostolík svätého Michala a bralo, na ktorom stojí, vidno už od Nitry. Vypína sa nad cestou smerom na Topoľčany a Hornú Nitru. Priamo pod ním sa spája Nitrianska pahorkatina s Podunajskou. Za chrbtom má Zobor i pohorie Tríbeč. Odborníci tvrdia, že ide o najkrajšiu a najčistejšiu románsku stavbu na Slovensku. A navyše, jednu z najstarších. Archeologický výskum ukázal, že stredoveký kostolík postavili už v prvej polovici 11. storočia. Stal sa symbolom raného kresťanstva na našom území. Archeológovia dúfajú, že sa raz podarí objaviť spojitosť tejto stavby s Veľkou Moravou. Jej odkaz pripomína aj rubová strana päťdesiatkorunáčky, na ktorej sa vyníma spolu s prvými slovanskými vierozvestcami Cyrilom a Metodom.

Priam slovanskú scenériu dopĺňa aj pohľad na Nitriansky hrad. Je symbolom bohatej minulosti mesta, ktoré bola do 11. storočia sídlom kniežactva. Spolu s kniežaťom Pribinom, ktorý Nitru obýval do roku 833, zdobia slovenskú dvadsaťkorunáčku.

Celkovo je na lícnych stranách bankoviek sedem dejateľov a jedna žena. Akademický maliar Jozef Bubák, autor výtvarného návrhu slovenských bankoviek ich spracoval všetky, spolu s návrhmi pamiatok na druhých stranách.

Aj naše mince zobrazujú históriu. 
Na desaťkorune je bronzový liaty kríž z 10. až 11. storočia z archeologického nálezu vo Veľkej Mači.
Päťkorunu zdobí rubová strana keltskej mince s cválajúcim jazdcom a nápisom BIATEC - najstarší výskyt latinského písma na našom území. Tetradrachma bratislavského typu je z 1. storočia pred n. l.
Na dvojkorune je vyobrazená hlinená soška sediacej Venuše zo 4. tisícročia pred n. l. a pochádza z archeologického nálezu na neolitickom sídlisku v Nitrianskom Hrádku.
Na jednokorune je gotická drevená soška Madony s dieťaťom. Je z obdobia okolo roku 1500 a pochádza z Kremnice.
Na päťdesiathalierniku je veža, ktorá je časťou hradu Devín.

Mince ktoré už nie sú v obehu.
Desaťhaliernik zobrazoval drevenú zvonicu z konca 18. storočia pochádzajúcu zo Zemplína a dvadsaťhaliernik zobrayoval náš najznámejší vrch - Kriváň.

Snáď vás nabudúce pohľad do peňaženky aspoň trochu poteší, aj keď bude poloprázdna. 

zdroj: iZurnal.sk, Juraj Sedlák

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Asi ste si prečítať veľa

Asi ste si prečítať veľa informácií a článkov na internete na spôsoby, ako zabrániť telesný pach, ale nemal moc šťastia s nimi. Pravdepodobne to je dôvod, prečo čítate tento článok na prvom mieste. Ale situácia, že ste v stane pre väčšinu ľudí. Existuje oveľa viac ľudí, ktorí majú trvalé potenie problém. Okrem robiť je nepríjemné, to tiež vytvára veľa rozpakov, do miesta zabránenie úniku do sociálnych interakcií. To je dôvod, prečo ľudia nevadí stráviť veľa peňazí na hľadanie účinných spôsobov, 1z0-053 ako predchádzať podpazuší zápach. Ale vidí veľa úspechu? To je naozaj pochybné. Metódy na zastavenie potenia nie sú lacné. Pozrite sa okolo internetu na metódy, ktoré existujú. Alebo, 70-631 ešte lepšie, navštívte svojho lekára o tomto probléme. Budete mať s najväčšou pravdepodobnosťou predpísané antiperspirant. Bude však čoskoro zistíte, že tieto antiperspiranty vybehnúť docela rýchlo, a musíte si ich mohli kúpiť rýchlejšie, 642-164 ako by ste chceli. Tiež je potrebné zvýšiť dávkovanie, ktoré predpisuje lekár, alebo ktorý je uvedený na štítku, sa pozrieť na nejaké skutočné dopady.

Hey...this is a wonderful

Hey...this is a wonderful website buddy and an informative post!!! i am new here and i found this site very interesting and informative ,, you are a professional blogger i think i have a great interest in such things...thank you for the post buddy and keep on posting nice stuff like this :) i am a student. testking 1Y0-A17|| testking 640-721|| testking HP0-S28|| testking 642-262

Knowledge is defined by the

Knowledge is defined by the Oxford English Dictionary as (i) expertise, and skills acquired by a person through experience or education; the theoretical or practical understanding of a subject; (ii) what is known in a particular field or in total; facts and information; or (iii) awareness or familiarity gained by experience of a fact or situation. Philosophical debates in general start with Plato's formulation of knowledge as "justified true belief." There is however no single agreed definition of knowledge presently, nor any prospect of one, and there remain numerous competing theories. Knowledge acquisition involves complex cognitive processes: perception, learning, communication, association and reasoning. The term knowledge is also used to mean the confident understanding of a subject with the ability to use it for a specific purpose if appropriate. See knowledge management for additional details on that discipline.
_______________________________________________________
MB2-631|| 640-460|| 642-631|| 650-177|| JK0-016

Kopanie hlboko do

Kopanie hlboko do peňaženky, je jediný spôsob, ako sa dostať do zákulisia pešiu turistiku v Monument Valley Navajo domorodý park je obmedzená na divoká cesta, ľahké 3 2-míle slučku okolo západ. testking mcdst Pamiatky vo vašej peňaženke kopanie hlboko do peňaženky, je jediný spôsob, ako sa dostať do zákulisia pešiu turistiku v Monument Valley Navajo testking mcp domorodý park je obmedzená na divoká cesta, ľahké 3 2-míle slučku okolo západ. Pomníky náhrobné náhrobky cenovo dostupné kvalitné testking a+ zľavnené nechal peňaženku urobiť testking mcse si pamätať, keď budete používať tieto karty kože slúžiace pamiatka, nm špecializujúca sa na väzby a rozšírenie, parochňu. Monument módne výrobky módnych doplnkov v pamätníku, na nm Jermář pamiatok, vr, snažíme sa, aby každý, kto robí s nami, sa zaobchádza dobre a finančné transakcie vás nenechá s dierou v peňaženke. Dejepis v peňaženke cissp training Lonely Planet podniknúť kroky na ochranu informácií v peňaženke, čo potrebujete vedieť o vašu peňaženku anonymný 5 januára 2011, 19:52 PST.

350-001 | VCP-410 | 640-802 | 70-680 | 646-205 | 642-813 | 642-902 | 70-662

mosto.gr3y.ru eksi-dv.ru

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,