Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

MPR Podolínec

Mestský hrad a mestská pamiatková rezervácia Podolínec.Kraj: Prešov | Okres: Stará Ľubovňa | Obec: Podolínec

Stručný popis:
Mesto sa nachádza v severnej časti Popradskej kotliny 18km na JV od Starej Ľubovne. Bolo obohnané gotickými hradbami z 13. storočia.
História:

Podolínec - pôvodne bol slovanskou osadou, potom ako ho druhý krát zničili tatári v roku 1285 nedošlo k obnoveniu celého areálu sídliska, ale len jeho južnej časti. Mestské privilégiá získal v roku 1292, kedy už mal hradobný múr a priekopu okolo neho.

V roku 1409 dal Žigmund J.Perényimu povolenie, aby na hradbách postavil pevnôstku. V roku 1412 sa v zálohovej listine kráľa Žigmunda píše "...do zálohu dali: zeme, náš hrad Ľubovňu s mestom a mesto Podolínec s tvrzou a dedinami k nim patriacimi ...", a je teda zrejmé v tom čase slobodné kráľovské mesto malo i mestský hrad a opevnenie. V roku 1564 patrili podľa revízneho záznamu k hradu Podolínec Vyšné a Nižné Ružbachy. Hrad v Podolínci bol od vydania do poľského zálohu (spolu s ďalšími 12timimi spišskými mestami) spravovaný spolu s Ľubovnianskym hradom starostom týchto 13tich miest. V roku 1642 sa starosta Lubomisrski zaslúžil o výstavbu piaristického kláštora v Podolínci a zo záznamov je zrejmé, že mnísi až po dokončenie kláštora obývali dve miestnosti hradu. Hrad v tom čase teda stál. Kláštor stojí na sever od hradieb a pripomína renesančný kaštieľ s dvoma nárožnými vežami, má veľké rozmery a zapája sa do fortifikačného systému vlastným hradobným múrom, dnes viditeľným na SV strane. V roku 1564 patrili podľa revízneho záznamu k hradu Podolínec Vyšné a Nižné Ružbachy.

Exteriér:
Hrad v Podolínci tvorila v stredoveku pravdepodobne väčšia obytno-obranná stavba chránia vstupnú bránu do mesta a obvodové opevnenie do ktorého sa vstupovalo ďalšou bránou. Neskôr pribudli budovy v areáli a hlavná budova bola prestavaná na obytnú renesančnú stavbu. Viac sa o hrade dozviete z knihy M.Števíka - Podolínec. 
Rekonštrukcia hradu z 18. storočia Pohľad na mesto - hrad však v zábere nie je.
Súčasný stav:

Mestské hradby sa zachovali takmer v súvislom páse pri južnom obvode mesta a čiastočne aj na východe a západe. Na severe boli hradby zbúrané v 19.storočí a vtedy odstránili aj obe brány do mesta. Okolo bývalej dolnej brány sú hradby zachované v plnej výške s viditeľnou ochozou a strieľňami, na S od brány je vysoká polvalcová bašta, na J sa zachovali ďalšie tri bašty. Z vnútornej strany hradieb sú pristavané domy. Južné hradby sú zastavané domami, len koruna múrov prečnieva ponad pultovými strechami. Ďalšia časť hradieb je z tejto strany voľná a zachovala si pôvodnú výšku. Za baštou č.5, ktorá je značne znížená, pokračuje hradobný múr (bašta 6 zmizla) a bašta 7 má len polovicu plášťa, a to v zníženej výške. Bašta 8 tvorí rizalit budovy vstavanej do hradieb. Na S od bývalej hornej brány stojí v záhrade bašta 9, ktorá tvorí súčasť domu pristavaného z opačnej strany k hradobnému múru.
Hradby sú najzachovalejšie na východnej strane mesta, kde ich stavebný charakter poukazuje na prvú tretinu 15.storočia a na úpravy z druhej tretiny 16.storočia. Bašty a strieľne sú riešené vzhľadom na používané strelné zbrane, pôdorysná konfigurácia je však staršia a snáď totožná s prvými hradbami, ktoré začali stavať v 13.storočí.Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online