Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Divín opevnený kostol

kostol v Divíne


Kraj: Banská Bystrica | Okres: Lučenec | Obec: Divín

Stručný popis:
Renesančný trojloďový opevnený kostol v obci Divín pod hradom.
História:
Prvý kostol v Divíne bol postavený pravdepodobne už v 14. storočí medzi rokmi 1327 a 1393, pretože sa síce nespomína v súpise pápežských desiatkov z rokov 1324-1327, ale už v roku 1393 sa spomína v súpise fár ostrihomského arcibiskupstva. V roku 1440 bol pravdepodbne zničený husitským nájazdom na Novohrad a v roku 1554 Turkami. V roku 1657 dali Balassovci kostol prestavať na renesančný, pričom išlo vlastne len o rozšírenie kostola na starších gotických základoch. V tom čase, teda v období tureckého vpádu do Horného Uhorska, bolo okolo kostola postavené renesančné opevnenie. V roku 1722 kostol zničil požiar. Po niekoľkých obliehaniach a požiari bol kostol opravený až v roku 1733. Podstatné zmeny a úpravy kostola prebehli v 19. a 20. storočí.
Interiér:
Hlavná loď je zaklenutá valenou klenbou. Zariadenie kostola - tri nové oltáre, kazateľnica a organ, je z roku 1909. Zo starého inventára sa zachovala už len baroková voľná kópia Immaculaty gotického typu. Výmaľba je z roku 1915. V roku 1920 bola zakúpená ešte krížová cesta. V roku 1942 bol kostol vydláždený, čím sa zakryl vchod do krypty. Boli zamurované bočné vchody do kostola avystavané dolné aj horné schody. Neskoršie úpravy v interiéry nezmenili podstatne jeho vzhľad.
Exteriér:
Kostol bol pôvodne jednoloďový. Presbytérium malo jedno klenbové pole s krížovou klenbou a záverečné pole s piatimi rebrami, čo potvrdzuje dispozíciu zo 14. storočia. K presbytériu patrila pôvodne obdĺžniková loď pravdepodbne bez klenieb a bez veže. Renesančná prestavba kostol zväčšila. Neskôr pri opravách sa už spomína kostol s presbytériom a s pristavanými bočnými loďami a s predstavanou predsienkou a dvoma vežami na štítovom priečelí. Vysoké veže sú zakončené barokovými baňami. Prestavba v roku 1909 kostol podstatne zmenila. Boli strhnuté klenby v presbytériu a v lodi a kostol bol podstatne rozšírený. V pôvodnom stave ostali len sakristia, veže a predsieň. Kostol potom prešiel drobnými úpravami, kotré na exteriéri nezanechali výrazné stopy. V roku 1979 bol prefasádovaný.
Viac
Súčasný stav:
Kostol je po spomínaných úpravách zachovalý a využíva sa na bohoslužby pre ľudí z okolia prakticky denne.
Pôdorys:Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Sledujú historické

Sledujú historické dokumenty kráľ Gejza II rozhodol založiť kláštor v roku 1075. Bol postavený s cieľom kolonizovať riedko osídlené údolí Hrona a podporovať kresťanské myšlienky v regióne. Kráľ daroval priestranné pozemky na opátstva. 642-426 Najstaršia časť kláštorného komplexu bola románska bazilika vysvätená vo vyššie uvedenej-1075 350-040. Na jeho základoch prežívajúce gotická bazilika sv Egidius bol postavený v rokoch 1346-1375. Kláštor bol prestavaný na pevnosť mala odolať tureckých nájazdov v roku 1537. 70-528 Steny a cirkevné baštami boli pridané potom. Avšak, výstavba opevnenia znamenalo aj zničenie niektorých jeho gotické časti. Oni sa objavil v pozmenenej forme v období romantizmu rekonštrukcii, ktorá prebiehala na konci 19. storočia.

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online