Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Brehov kostol a býv. kláštor

Imbreg, ImregKraj: Košice | Okres: Trebišov | Obec: Brehov

Stručný popis:
Barokový kláštor a kostol minoritov v Brehove tvorí trojtraktová budova kláštora pristavená k budove staršieho kostola. Výrazná dominanta obce.
História:

Kláštorný kostol sv. Františka Serafína (kat.) bol postavený minoritmi na zrúcaninách románskeho kostola v rokoch 1767 až 1769. Z pôvodnej románskej stavby zachovali iba vežu. Kostol bol upravovaný v roku 1950.

Kláštor postavili v rokoch 1767 až 1768.

Interiér:

Kostol - loď je zaklenutá pruskými klenbami a medziklenbovými pásmi, ktoré dosadajú na pilastrové hlavice. Obraz sv. Antona Pad. z 19. storočia, krstiteľnica kamenná s medeným vrchnákom s letopočtom 1757.

Kaplnka je zaklenutá lomenou konchou. Na stenách sú seccové kartuše z rokov 1767 a 1769 a nápis vzťahujúci sa na dokončenie stavby. Oltár v kaplnke doplnený rokokovou iluzívnou maľbou z čias stavby kostola.

Kláštor má miestnosti zaklenuté pruskými klenbami a českými plackami. Schodište má pozdĺž arkády. V miestnosti bývalej jedálne sú maľby z roku 1777.

Exteriér:

Kostol - jednoloďová stavba s polkruhovým uzáverom presbytéria na ľavej strane malá polygonálne zakončená kaplnka pristavaná k starej románskej veži. Do hlavnej fasády vstavaná románska veža má pôvodné románske združené okná so stredným stĺpikom a je krytá ihlancovou strechou.

Kláštor - trojpodlažná trojkrídlová budova  pristavaná ku kostolu, s ktorým spoločne obopína rajskú záhradu kláštora.

Súčasný stav:

Kostol sa v súčasnosti využíva na pravidelné bohoslužby a kláštor slúži minoritom.

Úvodná fotografia komplexu je zo stránky: www.minoriti.sk.Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online