Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Pálffyovský kaštieľ

kaštieľ v Plaveckom Podhradí


Kraj: Bratislava | Okres: Malacky | Obec: Plavecké Podhradie

Stručný popis:
Monumentálny renesančný kaštieľ na okraji obce, prístupný gaštanovou alejou, pôvodne ho obklopoval priestranný park., Plavecké Podhradie
História:
Kaštieľ postavil v pol. 17. stor. Mikuláš Pálfty, ambiciózny politik, staviteľ, palatín a miestodržiteľ Bratislavského hradu. Objekt v pol. 18. stor. zbarokizovali a okolie upravili na park. Novšie úpravy v 19. a v 20. stor. zotreli veľa z jeho pôvodného výtvarného vzhľadu. Po 1970 sa uskutočnila obnova kaštieľa pre nové využitie. Dnes je v ňom archív.
Interiér:
Napriek značným úpravám si interiér zachoval prvky dispozície reprezentačnej feudálnej architektúry.
Exteriér:
Poschodová štvorkrídlová bloková budova s ústredným nádvorím a s nárožnými polygonálnymi vežami, má arkádu a zdôraznený nástup na slávnostné schodište.
Súčasný stav:
Kaštieľ sa využíva pre účely štátneho archívu a je neprístupný verejnosti. Jeho stav je zachovalý a niektoré časti budovy prešli rekonštrukciou, iné na pohľad chátrajú.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,