Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Orlové Balassovský kaštieľ

Balassovský kaštieľ, kaštieľ a park v Orlovom, kaštieľ Orlové


Kraj: Trenčín | Okres: Považská Bystrica | Obec: Považská Bystrica

Stručný popis:
Barokový kaštieľ na miernej vyvýšenine na brehu Váhu (vodná nádrž Nosice). Orlové miestna časť Považskej Bystrice, leží na ľavom brehu Váhu oproti železničnej stanici.
História:
Kaštieľ postavil v roku 1612 Žigmund Ballasa ako prízemný renesančný objekt, ktorý v 18 storočí rozšírili a nadstavali. Stavbu dokončili úpravou kaplnky. Posledná rekonštrukcia bola dokončená v roku 1982.
Interiér:
V miestnosti prízemia sú klenby valené, pruské a valené s podkasanými lunetami. Na poschodí majú niektoré stropy fabióny. V kaplnke sa zachovali neskorobarokové časti vnútorného zariadenia (oltár, kazateľnica, organ).
Exteriér:
Poschodový kaštieľ na okraji parku so štvorkrídlovou dispozíciou a ústredným arkádovým dvorom. Priečelie orientované na juh k Váhu má v strede prevýšený rizalit, členený pilastrami s kompozitnými hlavicami a ukončený balustrovou atikou. V strede rizalitu je reprezentačný neskorobarokový vstupný portál, nad ktorým je nápisová tabuľa.
Súčasný stav:

Kaštieľ bol donedávna sídlom Vlastivedného múzea, v súčasnosti je pre verejnosť uzatvorený, pravdepodobne prešiel do súkromných rúk.

 Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online