Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Oponice kaštieľ Apponyovský

Oponický kaštieľ, starší kaštieľ Oponice


Kraj: Nitra | Okres: Topoľčany | Obec: Oponice

Stručný popis:
Kaštieľ Apponyiovcov pôvodne renesančný kaštieľ, neskôr viackrát upravovaný, obklopený anglickým parkom.
História:
Kaštieľ vznikol v podhradí v 16. storočí. Prešiel stavebnými úpravami v 17. a 18. storočí, ktoré rešpektovali pôvodnú hmotu a pôdorys. V r.1844 ho klasicisticko-novogoticky prestavali a rozšírili na trojkrídlovú budovu, pričom pristavali další trakt, do ktorého umiestnili známu Apponyiovskú knižnicu.
Interiér:
Najstaršie priestory majú krížové hrebienkové a valené renesančné klenby, po barokovej úprave sa zachovali pruské a zrkadlové klenby. Pristavané časti z 19.storočia majú rovné stropy so štukovými obrazcami. Na dobových vyobrazeniach sa zachoval vzhľad interiéru rozsiahlej knižnice s dreveným dvojramenným schodišťom. Knižnica, založená v r.1822, obsahovala 25 000 zväzkov, z toho okolo 10 000 pochádzalo zo 16.storočia. Dnes je obohatená o fond Zayovskej knižnice z kaštieľa v Uhrovci.
Exteriér:
Poschodová trojkrídlová budova s čestným nádvorím. Vznikla prestavbou a rozšírením renesančného kaštieľa pôvodne s nárožnými vežami. Jednotiaca romantická úprava situovala pred jadro budovy balkón na kovových liatinových stĺpoch. Výzor juhovýchodnej bašty zotrela štítková atika s oblúčikovým vlysom. Nadstavané poschodie má fasádu členenú lizénovým rámom. Pôvodnú arkádu v nádvorí zamurovali. Pri vstupe do parku sa nachádza barokové súsošie sv. Anny s Pannou Máriou z 1769.
Súčasný stav:
Kaštieľ sa rekonštruoval, dnes však práce pravdepodobne stoja. Pohľad zvonku nehovorí o žiadnej zmene k lepšiemu, skôr naopak.
Pohľad na kaštieľ zo záhrady Pohľad na "rekonštruovanú" ľavú časť budovy


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online