Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Malinovo kaštieľ

Eberhard, Yberhard


Kraj: Bratislava | Okres: Senec | Obec: Malinovo

Stručný popis:
Klasicistický kaštieľ postavený na základoch bývalého vodného hradu.
História:
Obec v západnej časti Žitného ostrova sa spomína už v roku 1209 v súvislosti s tamojším vodným hradom. Dlhší čas patrila grófom zo Sv.Jura a Pezinka, v 17.storočí sa tu vytvorilo samostatné panstvo, ktoré patrilo viacerým známym západoslovenským feudálnym rodinám aj Illesházyovcom. V rokoch 1677-1680 sa vtedajší majiteľ arcibiskup Szelepcsényi podujal na základnú prestavbu objektu a zriadil tu aj kaplnku. Na mieste pôvodného vodného hradu, postavil renesančný kaštieľ, ktorý bol tak isto ako vodný hrad chránený vodnou priekopou, z ktorej sa časti v rôznom stave aspoň v náznaku zachovali.
Exteriér:
Poschodovú štvorkrídlovú stavbu s nádvorím potom v prvej polovici 19.storočia klasicisticky prestavali Apponyiovci. Na hlavnej fasáde je mierne vystupujúci stredný rizalit s tympanónom. Pred vchodom je balkón na železných stĺpoch. Z pravidelného pôdorysu kaštieľa vystupuje staršia stavba pôvodnej renesanšnej kaplnky, pri prestavbách upravovaná rovnako ako ostatný objekt. Kaštieľ bol často upravovaný v detailoch, ktoré pri nijakom objekte nemôžeme v celku pomenovať, no niektoré z týchto úprav znamenjú vážny zásah do stavebnej hodnoty.
Súčasný stav:
Posledné využitie kaštieľa pre strednú záhradnícku školu bolo prínosom predovšetkým preto, že zaručuje mimoriadnu údržba anglického parku, ktorý je v areáli kaštieľa. 
vstupný rizalit bočné krídlo pohľad zozadu jazierko v parku


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online