Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Fričovce kaštieľ

Frich, Flerich, Friczowce, Fričovce, Frics


Kraj: Prešov | Okres: Prešov | Obec: Fričovce

Stručný popis:
Renesančný kaštieľ z rokov 1623-1630, obdĺžnikového pôdorysu, trojtraktový s priľahlým parkom, typický predstaviteľ východoslovenskej renesancie. Situovaný na východnom okraji obce Fričovce.
História:

Kaštieľ dal postaviť Valent Berthóty v rokoch 1623 -1630 podľa plánov staviteľa Michala Sorgera z Prešova, mimoriadne zaujímavé figurálne a rastlinné ornamentálne sgrafitá vytvoril Martin Waxmann. Syn Valenta - Ján predal začiatkom 18. storočia kaštieľ Jánovi Therenyovi. Kaštieľ však od neho kúpil späť jeho syn Mikuláš Berthóty. Jeho dcéra  Viktória sa vydala za baróna Dominika Ghillániho a pod vedením ich syna kaštieľ okolo roku 1840 prestavali. Do roku 1945 ho obývala rodina Ghillányiovcov. Kaštieľ bol opravený v rokoch 1953-55 a 1977-78. Toho času prebieha opäť jeho rekonštrukcia, časť fasády je už opravená.


Viac
Interiér:

Na prízemí sa zachovali renesančné klenby, krížové alebo valené s lunetami. Na prvom poschodí sú klenby korýtkové a české placky. V reprezentačnej sále bola pôvodne umiestnená hudobná empora s pomaľovaným parapetom. Maľba predstavovala tunajšiu tanečnú sálu s tancujúcimi a cigánskou hudbou, hrajúcou práve na hudobnej empore. Pri úprave v 19. storočí sa do interiéru dostali drevené obloženia stien a reprezentačné dvere, ktoré čiastočne odstránili po roku 1950.

Exteriér:

Kaštieľ je dvojtraktový objekt obdĺžnikového pôdorysu s dvoma hranolovými vežami na nárožiach. Kedysi mal svoje vlastné opevnenie. V strede jednoduchej dispozície je veľká vstupná sieň, v ktorej je zalomené schodište vedúce na poschodie. Na priečelí sú okenné otvory a vstup, upravené v 19. storočí. Z tohto obdobia pochádza i terasa prístupná voľným kamenným schodišťom. Z pôvodného riešenia priečelia sa zachovala štítková atika s renesančným sgrafitom, kľúčové strieľne a sgrafitové kvádrovanie nárožia. Pri poslednej úprave odkryli erb s nápisom a letopočtom a slnečné hodiny. Na bočných fasádach sa čiastočne zachovali pôvodné renesančné okná, renesančný portál na prvom poschodí, ktorý kedysi viedol na pavlač. Z nej pochádzajú aj kamenné konzoly. Na objekte je bohatá sgrafitová ornamentika, s dôrazom na jednotlivé postavy umiestnené v arkatúrach atiky. Nachádzame tu 150 mytologických a historických postáv predstavujúcich antických bohov (Mars, Venuša), hrdinov (Aeneas, Brutus), panovníkov (Flavius, Titus, Trajanus), božské cnosti (Viera, Nádej, Láska), ale aj uhorských kráľov či iné osobnosti (kráľ Ladislav, Matej Huňad , sultán Amurat, Jan Žižka) atd. Postavy sú znázornené v dobových alebo symbolických rúchach. Finálne sgrafitá dopĺňa rastlinná ornamentika vytvorená zo štylizovaných Talií, ruží, klinčekov, listov a hlavičkami putti. Hlavné priečelie pôvodne celé pokrývalo sgrafito, kým ho v 19. storočí neprekryli novými omietkami. Vedľa erbu boli rozvilinové ornamenty. Z výtvarného sgrafitového riešenia sa čiastočne zachovali horizontálne ornamentálne pásy s geometrickými motívmi.

Súčasný stav:

Kaštieľ je v čiastočnej rekonštrukcii a čiastočne je sprístupnený verejnosti. V kaštieli je hotel a na prízemí funguje reštaurácia pre návštevníkov.


Viac


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,