Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Fričovce kaštieľ

Frich, Flerich, Friczowce, Fričovce, Frics


Kraj: Prešov | Okres: Prešov | Obec: Fričovce

Stručný popis:
Renesančný kaštieľ z rokov 1623-1630, obdĺžnikového pôdorysu, trojtraktový s priľahlým parkom, typický predstaviteľ východoslovenskej renesancie. Situovaný na východnom okraji obce Fričovce.
História:

Kaštieľ dal postaviť Valent Berthóty v rokoch 1623 -1630 podľa plánov staviteľa Michala Sorgera z Prešova, mimoriadne zaujímavé figurálne a rastlinné ornamentálne sgrafitá vytvoril Martin Waxmann. Syn Valenta - Ján predal začiatkom 18. storočia kaštieľ Jánovi Therenyovi. Kaštieľ však od neho kúpil späť jeho syn Mikuláš Berthóty. Jeho dcéra  Viktória sa vydala za baróna Dominika Ghillániho a pod vedením ich syna kaštieľ okolo roku 1840 prestavali. Do roku 1945 ho obývala rodina Ghillányiovcov. Kaštieľ bol opravený v rokoch 1953-55 a 1977-78. Toho času prebieha opäť jeho rekonštrukcia, časť fasády je už opravená.


Viac
Interiér:

Na prízemí sa zachovali renesančné klenby, krížové alebo valené s lunetami. Na prvom poschodí sú klenby korýtkové a české placky. V reprezentačnej sále bola pôvodne umiestnená hudobná empora s pomaľovaným parapetom. Maľba predstavovala tunajšiu tanečnú sálu s tancujúcimi a cigánskou hudbou, hrajúcou práve na hudobnej empore. Pri úprave v 19. storočí sa do interiéru dostali drevené obloženia stien a reprezentačné dvere, ktoré čiastočne odstránili po roku 1950.

Exteriér:

Kaštieľ je dvojtraktový objekt obdĺžnikového pôdorysu s dvoma hranolovými vežami na nárožiach. Kedysi mal svoje vlastné opevnenie. V strede jednoduchej dispozície je veľká vstupná sieň, v ktorej je zalomené schodište vedúce na poschodie. Na priečelí sú okenné otvory a vstup, upravené v 19. storočí. Z tohto obdobia pochádza i terasa prístupná voľným kamenným schodišťom. Z pôvodného riešenia priečelia sa zachovala štítková atika s renesančným sgrafitom, kľúčové strieľne a sgrafitové kvádrovanie nárožia. Pri poslednej úprave odkryli erb s nápisom a letopočtom a slnečné hodiny. Na bočných fasádach sa čiastočne zachovali pôvodné renesančné okná, renesančný portál na prvom poschodí, ktorý kedysi viedol na pavlač. Z nej pochádzajú aj kamenné konzoly. Na objekte je bohatá sgrafitová ornamentika, s dôrazom na jednotlivé postavy umiestnené v arkatúrach atiky. Nachádzame tu 150 mytologických a historických postáv predstavujúcich antických bohov (Mars, Venuša), hrdinov (Aeneas, Brutus), panovníkov (Flavius, Titus, Trajanus), božské cnosti (Viera, Nádej, Láska), ale aj uhorských kráľov či iné osobnosti (kráľ Ladislav, Matej Huňad , sultán Amurat, Jan Žižka) atd. Postavy sú znázornené v dobových alebo symbolických rúchach. Finálne sgrafitá dopĺňa rastlinná ornamentika vytvorená zo štylizovaných Talií, ruží, klinčekov, listov a hlavičkami putti. Hlavné priečelie pôvodne celé pokrývalo sgrafito, kým ho v 19. storočí neprekryli novými omietkami. Vedľa erbu boli rozvilinové ornamenty. Z výtvarného sgrafitového riešenia sa čiastočne zachovali horizontálne ornamentálne pásy s geometrickými motívmi.

Súčasný stav:

Kaštieľ je v čiastočnej rekonštrukcii a čiastočne je sprístupnený verejnosti. V kaštieli je hotel a na prízemí funguje reštaurácia pre návštevníkov.


Viac


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online