Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Fintice kaštieľ

Desewffyovský kaštieľ Fintice


Kraj: Prešov | Okres: Prešov | Obec: Fintice

Stručný popis:
Renesančný štvorkrídlový kaštieľ z prvej polovice 17.storočia v strede obce Fintice.
História:
Kaštieľ postavili v prvej tretine 17. storočia, rozšírili ho a opravili v rokoch 1750-55, potom v 19. a 20. storočí. V súčasnosti je majetkom obce a jeho osud je nejasný.
Viac
Interiér:
V prízemí sú renesančné klenby, vo vstupnej sieni je schodište s valcovitým stĺpom na zábradlí. V chodbe, ktorá spája kaštieľ s kostolom, sú barokové klenby s bohatou štukovou ornamentikou.
Exteriér:
Kaštieľ mal v pôdoryse tvar písmena U, prístavbou severného dvorného krídla získal tvar nepravidelného písmena L. Obklopujú ho samostatné vstupné a hospodárske krídla, ktoré vytvárajú náznak opevnenia. Areál kaštieľa sprístupňuje kruhovo ukončená brána s reliéfmi putti na rohoch. Vybudovaním spojovacej chodby priamo z areálu kaštieľa ponad potok veľkým oblúkom, nad ktorým sú obytné priestory, vznikol zvláštny architektonický útvar spojenia panského sídla priamo s emporou kostola. Priečelie kaštieľa orientované na juh má na nárožiach hranolové rizality pripomínajúce veže. Fasádu členia pozdĺžne okná, iba na niekoľkých sa zachovali jednoduché šambrány. V prízemí je kamenný vstupný portál s ostením, girlandami a rímsou v supraporte. Strecha kaštieľa je manzardová, nad rizalitmi valbová.
Súčasný stav:
V rekonštruovaných objektoch kaštieľa (býv. koniareň) je Klub dôchodcov a iné spoločenské ustanovizne, kaštieľ bol v rekonštrukcii a momentálne sa s ním nič nedeje.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online