Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Dubnica nad Váhom kaštieľ

Illesházyovský kaštieľ Dubnica nad Váhom


Kraj: Trenčín | Okres: Ilava | Obec: Dubnica nad Váhom

Stručný popis:
Renesančno - barokový dvojtraktový kaštieľ z roku 1670 s priľahlým parkom, tvorí dominantu historickej zástavby mesta Dubnica nad Váhom.
História:
Kaštieľ vznikol pôvodne niekedy na prelome 16. a 17. storočia, prvý inventár pochádza z roku 1623. Gašpar Illésházy vybudoval v rokoch 1637-1642 opevnený renesančný kaštieľ aj so záhradou v podobe trojkrídlovej stavby v pravidelnom opevnení, s nárožnými vežami. V stavebných prácach sa pokračovalo celé 17. storočie, najmä v rokoch 1659 a 1676, keď znovu rozšírili pôdorys. Postupne do opevnenia pristavali ďalšie krídla, čím uzavreli nádvorie a vstup opevnili vežou. V tom čase mal kaštieľ aj otvorenú vnútornú arkádovú loggiu. V rokoch 1704-1708 poškodili kuruckí vojaci kaštieľ natoľko, že zbúrali aj časti konštrukcie a muriva. K veľkorysej barokovej prestavbe pristúpil Mikuláš Illésházy v rokoch 1719-1723. Po jeho smrti pokračoval v prácach Jozef Illésházy, ktorý tu zriadil aj novú barokovú kaplnku. Z tých čias pochádza aj arkáda okolo troch strán nádvoria, ktoré zároveň vydláždili. Zmenili výzor fasády a pred priečelie postavili sochu sv. Jána Nepomuckého. Okolo kaštieľa vznikal v druhej štvrtine 18. storočia francúzky park s pravidelne riešenou alejou, jazierkom, jaskyňami, zoologickou záhradou, vyhliadkovou vežou a bludiskom na vyvýšenine. V roku 1736 zriadili oranžériu, neskôr ďalší skleník na pestovanie ananásov a bažantnicu. Úpravy kaštieľa z roku 1790 rešpektovali jeho slohový charakter. Súčasne prestavali francúzky park na anglický a sprístupnili ho z kaštieľa dvojkrídlovým schodišťom nadväzujúcim na parter. V rokoch 1818-1820 kaštieľ rozšírili o bočné krídlo v nadväznosti na priečelie a zjednotili fasádu. V roku 1838 kúpil panstvo a kaštieľ barón J. Sina. Jeho dcéra dala (1876) park prebudovať na voľnokrajinársky, pričom ponechali existujúce prvky drobnej architektúry a doplnili ho o drevený altánok na spôsob čínskej pagody. Kaštieľ v 20. storočí viackrát zmenil majiteľa, čo sa nepriaznivo prejavilo na jeho stavebno-technickom stave.
Interiér:
Kaštieľ mal aj nákladné vnútorné vybavenie s bohatými štukovými klenbami a maliarskymi prácami. V slávnostnej sále bola alegória štyroch ročných období. Baroková knižnica obsahovala známy dubnický kódex, boli tu zbierky zbraní, trofejí, umeleckých predmetov a rodinné múzeum. V druhej tretine 18. storočia zariadenie kaplnky vymenili za rokokové.
Exteriér:
Poschodová štvorkrídlová budova s vybiehajúcim bočným obytným krídlom. Barokovo-klasicistická fasáda je rytmicky členená, nad vstupom je štvorhranná veža. Z troch strán nádvoria je arkáda, štvrté krídlo, smerujúce do parku, je jednotraktové a zo strany nádvoria malo iluzívne namaľovanú arkádu. V blízkosti kaštieľa je ďalšia poschodová budova, ktorú miestne nazývajú kaštieľom; je súčasťou niekdajšieho renesančného areálu dubnického kaštieľa.
Súčasný stav:
Kaštieľ sa už niekoľko rokov rekonštruuje. Pri výskumných prácach zistili arkádu v západnom krídle, je pozostatkom renesančnej otvorenej loggie. Kaplnka má rokokové vnútorné zariadenie.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online