Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Dolná Strehová kaštieľ

kaštieľ v Dolnej Strehovej, maď. Alsósztregova,


Kraj: Banská Bystrica | Okres: Veľký Krtíš | Obec: Dolná Strehová

Stručný popis:
Klasicistický kaštieľ z druhej polovice 18.storočia, trojtraktový v tvare U, s priľahlým parkom v obci Dolná Strehová.
História:
Madáchovci sa usadili v Dolnej Strehovej okolo roku 1430. Genealogické zdroje evidujú rodinu od roku 1238 v okolí Veľkého Krtíša a Zvolena. Kaštieľ s nárožnými vežami postavili pravdepodobne ešte v renesancii. Pôvodný kaštieľ rodiny Madáchovcov vyhorel v roku 1717, a obnovená budova sa v roku 1758 stala znovu obeťou plameňov. Rodinné sídlo obnovili znovu v roku 1777, ale už v rokokovo-klasicistickom slohu. Hranolovité veže však poukazujú na starší vzhľad kaštieľa. Pri kaštieli vybudovali park. Pamätník I. Madácha nad jeho hrobkou je od A. Rigeleho z roku 1934.
Interiér:
Dvojtraktová trojkrídlová dispozícia, v miestnostiach kláštorné klenby na fabiónoch. Rokokovo-luisézne kachle z čias stavby kaštieľa.
Exteriér:
Prízemná trojkrídlová budova charakteristická nárožnými, koso postavenými vežami, vysunutými z pôdorysu. Okná zdôrazňujú trojuholníkové rímsy, veže sú helmové a strechy zalomené. Na rizalite rokokovo-luisézna ornamentika a aliančný erb. Slávnostná sála je prepojená schodíkmi s niekdajším parkom.
Súčasný stav:
V objekte kaštieľa je Madáchova pamätná izba (maďarský básnik) a Vlastivedné múzeum (zal. 1964), dokumentujúce vývin spoločnosti v okrese Veľký Krtíš. Od roku 1986 sa objekt opravoval, takže múzejné expozície neboli prístupné verejnosti.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online