Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Dolná Mičiná kaštieľ

Benických kaštieľ, kaštieľ v Dolnej Mičinej


Kraj: Banská Bystrica | Okres: Banská Bystrica | Obec: Dolná Mičiná

Stručný popis:
Renesančný kaštieľ na vyvýšenine nad obcou Dolná Mičiná, 10 km juhovýchodne od Banskej Bystrice., Dolná Mičiná
História:
Kaštieľ postavili v druhej polovici 16. storočia na gotickom základe. Pravdepodobne šlo o panské sídlo, resp. hrádok. V roku 1667 ho Tomáš Benický s manželkou Katarínou Mervaldovou prestavali do dnešnej podoby. Neskorobarokové úpravy sú z konca 18. storočia. Po roku 1970 ho opravili a znovu zastrešili. Najnovšie úpravy sú z 90tych rokov, kedy upravovali hlavne interiér.
Marián Velba
Interiér:

Zachovali sa renesančné a barokové klenby so štukovými obrazcami. V strede dispozície je vestibul s valenou lunetovou klenbou; z neho vedú vstupy do bočných obytných miestností.

Exteriér:

Dvojposchodová bloková stavba so štyrmi nárožnými okrúhlymi vežami a pristavanou blokovou vežou so schodišťom. Na hlavnej fasáde medzi nárožnými vežami je dvojramenné schodište umiestnené v loggiovej arkáde, datované nápisovou tabuľou v kartuši rokom 1667. Na loggii na prvom poschodí umiestnený neskororenesančný krb datovaný tým istým rokom; osadený je do plášťa nárožnej veže. Vstup chránia kľúčové strieľne.

Pôdorys kaštieľa
Súčasný stav:
Kaštieľ nie je prístupný verejnosti a chátra. Dá sa však nahliadnuť do vnútra, avšak na vlastné nebezpečenstvo.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Kaštiel v Mičinej

Kaštiel v Mičinej navštevujem pravidelne už niekoľko rokov a môžem povedať, že je to s ním čoraz horšie.Bola som tam aj pred týždňom a opäť pribudli grafity a rôzne odpadky.Decká si tu chodia robiť divoké žúry(nič proti), ale nemuseli by sprejovať steny a vykonávať potrebu priamo v kaštieli.

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,