Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Dolná Mičiná kaštieľ

Benických kaštieľ, kaštieľ v Dolnej Mičinej


Kraj: Banská Bystrica | Okres: Banská Bystrica | Obec: Dolná Mičiná

Stručný popis:
Renesančný kaštieľ na vyvýšenine nad obcou Dolná Mičiná, 10 km juhovýchodne od Banskej Bystrice., Dolná Mičiná
História:
Kaštieľ postavili v druhej polovici 16. storočia na gotickom základe. Pravdepodobne šlo o panské sídlo, resp. hrádok. V roku 1667 ho Tomáš Benický s manželkou Katarínou Mervaldovou prestavali do dnešnej podoby. Neskorobarokové úpravy sú z konca 18. storočia. Po roku 1970 ho opravili a znovu zastrešili. Najnovšie úpravy sú z 90tych rokov, kedy upravovali hlavne interiér.
Marián Velba
Interiér:

Zachovali sa renesančné a barokové klenby so štukovými obrazcami. V strede dispozície je vestibul s valenou lunetovou klenbou; z neho vedú vstupy do bočných obytných miestností.

Exteriér:

Dvojposchodová bloková stavba so štyrmi nárožnými okrúhlymi vežami a pristavanou blokovou vežou so schodišťom. Na hlavnej fasáde medzi nárožnými vežami je dvojramenné schodište umiestnené v loggiovej arkáde, datované nápisovou tabuľou v kartuši rokom 1667. Na loggii na prvom poschodí umiestnený neskororenesančný krb datovaný tým istým rokom; osadený je do plášťa nárožnej veže. Vstup chránia kľúčové strieľne.

Pôdorys kaštieľa
Súčasný stav:
Kaštieľ nie je prístupný verejnosti a chátra. Dá sa však nahliadnuť do vnútra, avšak na vlastné nebezpečenstvo.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Kaštiel v Mičinej

Kaštiel v Mičinej navštevujem pravidelne už niekoľko rokov a môžem povedať, že je to s ním čoraz horšie.Bola som tam aj pred týždňom a opäť pribudli grafity a rôzne odpadky.Decká si tu chodia robiť divoké žúry(nič proti), ale nemuseli by sprejovať steny a vykonávať potrebu priamo v kaštieli.

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online