Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

BudimírKraj: Košice | Okres: Košice - okolie | Obec: Budimír

Stručný popis:
Starší kaštieľ z 15.storočia, postavený na základoch staršieho stredovekého objektu. Neskôr barokovo upravený.
História:
Patrí k najstaršiemu obdobiu stavby tohto druhu architektúry. Je totiž pôvodne neskorogotickou stavbou panského sídla z 15.storočia. Jeho existenciu potvrdzuje aj listina z roku 1561, ktorá sa zmieňuje o jeho staršom pôvode. Kaštieľ tak ako mnoho iných v druhej polovici 18.storočia rokokovo-klasicisticky prestavali. Kaštieľ opravili v rokoch 1977-1979 a používala ho miestna ľudová knižnica.
Interiér:
V ľavom trakte je priamočiare schodište, ktoré vedie do ústrednej miestnosti s valenou klenbou s lunetami. Baroková klenba prízemia prekryla gotickú krížovú rebrovú klenbu vyžľabenej klinovej profilácie.
Exteriér:
Poschodová budova má mierne naznačený stredný rizalit s vysokými pilastrami a zakončený trojhranným štítom. Na rizalite sú dve bránky s prehýbanými barokovými frontónmi, medzi ktorými stojí na vysokom podstavci socha sv.Floriána. Na poschodí ma rizalit dve okná s volútovo zakončenou nadokenneou rímsou. Postranné jednoosové bočné krídla vstupného priečelia majú polkruhom zakončené väčšie brány.  


Pôdorys pôvodne neskorogotického kaštieľa

Súčasný stav:
Perspektívne má mať v kaštieli expozície drobnej plastiky Východoslovenská galéria.  

 
Čelný rizalit s trojhranným štítomZákladné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online