Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Brodzany kaštieľ

Puškinovo múzeum


Kraj: Trenčín | Okres: Partizánske | Obec: Brodzany

Stručný popis:
Renesančný kaštieľ zo 16. storočia. Štvorkrídlová uzatvorená dispozícia s priľahlým parkom a letohrádkom. Dnes múzeum prístupné verejnosti.
História:
Brodzianskovci spomínaní prvý raz v roku 1293 spolu s obcou. Časti usadlostí obce sa už v 16.storočí dostávajú do vlastníctva Forgáchovcov a neskôr Kvaššayovcov. V roku 1844 sa stal kaštieľ majetkom viedenskej bankárskej rodiny Voglovcov z Friesenhofu. Jeden z nich sa oženil po smrti prvej manželky so staršou sestrou Puškinovej manželky A.N.Gončarovou. Ich dcéra Natália bola podporovateľkou umenia. Do brodzianskeho kaštieľa prichádzali umelci, maliari, básnici a hudobníci. Tak sa sem dostali spomienkové predmety na génia ruskej literatúry A.S.Puškina, ba boli tu na návšteve aj jeho žena a deti.
Interiér:
Historické salóny zaujmú dobovým i pôvodným nábytkom a osobnými predmetmi, rodinnými albumami a bohatou obrazovou výzdobou. Napr. salón druhej manželky rakúskeho diplomata v Petrohrade Alexandry Gončarovej-Friesenhofovej je zariadený pôvodným nábytkom. Vzácne sú knihy v hudobnom salóne pochádzajúce zo Smirdinovej knižnice v Petrohrade, ako aj knihy či atlas ruských gubernií z roku 1822, tlačený vo Francúzsku. Steny zdobia obrazy, ktoré maľovala dcéra Friesenhofovcov, ale aj obrazy iných umelcov.
Exteriér:
Brodzianskovci si v tejto obci postavili aj sídlo. Najstaršia zmienka o ich kúrii je z roku 1377, potom 1495. V prameňoch sa používa názov kúria a až keď ju spustnutú obnovujú Kvaššayovci v roku 1669 a doplňujú na západnej strane vežami, spomína sa už ako kaštieľ. V 18. storočí bol kaštieľ zbarokizovaný a koncom 19.storočia ešte čiastočne upravený. Jeho pôdorys naznačuje pôvodnú štvorkrídlovú renesančnú stavbu, ku ktorej neskôr pristavili ďalšie časti. Pamiatková obnova v rokoch 1972-1979 upravila objekt pre muzeálne účely.
Súčasný stav:

V kaštieli je Slovanské múzeum A.S.Puškina.Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,