Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Bošany kaštieľ staršíKraj: Trenčín | Okres: Partizánske | Obec: Bošany

Stručný popis:
Renesančný kaštieľ s parkom v centre obce Bošany.
História:
Na mieste dnešného kaštieľa stál hrádok s polygonálnou vežou, ktorý sa zachoval v konštrukciách dnešného renesančného kaštieľa prebudovaného 1550. Renesančná prestavba z prvej pol. 17. storočia mala za cieľ vybudovať silnú protitureckú pevnosť. Na pravidelnom nádvorí, vymedzenom opevňovacím múrom a nárožnými, koso postavenými bastiónmi, vybudovali dvojkrídlový poschodový objekt s vysokou atikou. Barok. prestavba 1776 a úprava fasád 1793 obohatila dispozíciu o nové schodište a chodbu zo strany dvora. Úpravy v 19. storočí sa sústredili najmä na obnovu renesančnej atiky. V tom období sa kaštieľ stal centrom veľkostatku, preto jeho opevnenie zbúrali a bočné krídlo prestavali na sýpku. V rokoch 1903 a 1946 kaštieľ opravovali a v roku 1982 bola naplánovaná komplexná obnova objektu pre muzeálne účely, ktorá však neprebehla.
Interiér:
Barokové schodište a z čias barokizácie klenby so štukovými obrazcami.
Exteriér:
Bloková budova pevnostného charakteru so starou polygonálnou vežou a mladšou renesančnou, koso postavenou vežou. Fasáda s vysokou atikou s lastovičími chvostami; členia ju iluzívne architektonické články v sgrafitovej technike, ktoré prekryli staršie úpravy s maľbami. Okolo okien sú kamenné renesančné šambrány.
Súčasný stav:
Objekt chátra a nevyužíva sa. Možné vstupy vandalom sú uzatvorené - niektoré sú zamurované, iné sú zabezpečené výdrevou.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online