Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Topoľčiansky hrad

Topoľčany, Podhradie


Kraj: Nitra | Okres: Topoľčany | Obec: Podhradie

Stručný popis:
Malebné zrúcaniny hradu na mohutnom dolomitickom brale hlboko v pohorí Považského Inovca, nad obcou Podhradie. Hrad je známy charakteristickou stupňovito ukončenou vežou.
História:
Kráľovský hrad vznikol najneskoršie v prvej polovici 13.storočia. Od roku 1389 patril Széchényiovcom, v rokoch 1431-34 bol strediskom husitov na Ponitrí. V roku 1434 ho kúpou získal župan Peter Čák. Hunyadyho vojská hrad v r.1446 dobyli a vypálili. V druhej polovici 15. storočia sa hrad dostal aj s panstvom do vlastníctva rodiny Országovcov. Forgáchovci, ktorí získali hrad v r.1595, boli jeho majiteľmi až do začiatku 18.storočia. Ďalšie, 18. a 19. storočie je obdobím neustálych majetkových zmien. Poslednými majiteľmi boli Stummerovci, ktorí sa v polovici 18. storočia presťahovali do reprezentačného priestranného kaštieľa v Továrnikoch, dnes súčasť Topoľčian. Hradné ruiny koncom 19. storočia zabezpečili pred rozpadom a romanticky upravili.
Exteriér:
Postavili ho v polovici 13. storočia a pôvodné jadro hradu tvorila hranolová veža, palác a malé polkruhové predhradie s parkanom a priekopou. Roku 1431 dobylo hrad husitské vojsko. Husiti pôvodné jadro hradu rozšírili o druhé veľké predhradie, ktoré na južnej strane zosilnili päťbokou vežou. Takto opevnený hrad vojsko uhorských magnátov nemohlo dobyť a muselo ho od husitov nakoniec vykúpiť za odstupné deväťtisíc dukátov. V 16. storočí v rámci protitureckých obranných opatrení pristavili na východnej strane k hradu tretie predhradie a rozšírili jeho obytné priestory. Za protihabsburských stavovských povstaní v 17. storočí bol hrad viackrát poškodený a opravovaný. Keď v 18. storočí upadol jeho vojenský význam, začal hrad pomaly pustnúť. Postupné odumieranie hradu urýchlila aj jeho pomerne veľká vzdialenosť od hlavných komunikácií, ako aj skutočnosť, že majitelia sa z neho už v polovici 17. storočia odsťahovali do pohodlnejšieho kaštieľa v Tovarnikoch. Koncom 19. storočia zreštaurovali rozpadávajúcu sa hlavnú vežu, čím sa vytvorila aj nová silueta hradných zrúcanín.
Foto: J.Hajduch Pôdorys hradu Andrej Fiala Horný hrad, Foto: J.Hajduch
Súčasný stav:
Úprava okolia a konzervácia hradných ruín a konštrukcií prispela k čitateľnosti jeho pôdorysu s vymedzením horného hradu a predhradí. Typická silueta stupňovito ukončenej veže horného hradu je neopakovateľným charakteristickým prvkom. Z hradu, najmä z jeho veže, na ktorú možno vystúpiť drevenými schodmi po dohode so starostom obce, sa odkrýva krásny a ďaleký výhľad na Ponitrie, na hrebene Tribča a Vtáčnika i Považského Inovca.

V roku 1999 sa však zrútila časť múru horného hradu a preto buďte pri návšteve opatrný. Hradné nádvorie však vyčistili od náletových drevín, čo určite prispeje k jeho návštevnosti.

Pohľad na hrad z doliny - múr ešte na svojom mieste  Detail na deštrukciu  Hrad od prístupovej cesty Hrad z dediny
Charakteristický tvar veže Horný hrad - vnútorné nádvorie Dolné nádvorie, v pozadí vstup Severná časť dolného hradu


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Pekný hrad

Bol som v lete na hrade a musím povedať, že sa na ňom veľa zmenilo. Funguje tam dobrovolnícka čata, ktorá sa o hrad stará. Tento hrad si naozaj zaslúži obnovu

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,