Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Tekov - Várheď

Tekovský hrad, 1075 castrum Bors, 1206 castrum de Bors, 1301 castrum Borsiensis


Kraj: Nitra | Okres: Levice | Obec: Starý Tekov

Stručný popis:
Skúmaná archelogická lokalita na vrchu Várheď. Stredoveký hrad Bors a Veľkomoravské obdobie.
História:
Vďaka ideálnej strategickej polohe pri dôležitom brode, na rozdvojení Perca a Hronca, sa stal pôvodný zemný hrad čoskoro župným sídlom. K vývinu mesta však nedošlo pre rozklad kráľovského župného zariadenia, pri ktorom sa aj Tekovský hrad dostal do súkromných rúk (1272) a zanedlho potom zanikol. Jeho majetky pripojili v 14.storočí k Levickému hradu.
Exteriér:

Hrad stál na okraji vyvýšeniny z ktorej bol relatívne dobrý výhľad do okolia. Smerom ako sa zvažovala boli pravdepodobne palisády a mierna oblá nerovnosť naznačuje, že možno aj obranná stavba. Pod ňou je viditeľná priekopa, ktorá bránila hrad z najprístupnejšej strany a bola vytvorená pravdepodobne zámerne. 


Pôdorys podľa A.Fialu poslal Dali

Súčasný stav:
Poloha Várheď je dnes v strede obce Starý Tekov. Na mieste hradu je dnes cintorín, v blízkosti je kostol. Terénne nerovnosti naznačujú polohu a rozlohu hradu.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online