Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Štítnický vodný hrad

Štítnik, hrad v Štítniku


Kraj: Košice | Okres: Rožňava | Obec: Štítnik

Stručný popis:
Zrúcania vodného hradu, prestavaného na kúriu, situovaný v meste Štítnik. Staré banícke mestečko v Revúckej vrchovine v doline 14km na západ od Rožňavy., Štítnik
História:
Nížinný vodný hrad postavili Bebekovci v roku 1432 južne od mesta. V rokoch 1580 -1585 ho renesančne prestavali a opevnili veľkými delovými baštami, do veže umiestnili pozorovateľňu. Hrad bol súčasťou protitureckého obranného pásma. Za rákócziovského stavovského povstania ho natoľko poškodili, že dnes nevieme povedať, ako pôvodne hrad vyzeral. Objekt zostal dlho v ruinách, až v priebehu 18. storočia opravili jednu jeho časť - západné krídlo s dvoma nárožnými oblými baštami. V druhej polovici 19.storočia časť opraveného hradu upravili na bývanie, na spôsob kúrie s neogotickými oknami.
Interiér:
Miestnosti s rovnými stropmi.
Exteriér:
Z pôvodného rozsiahleho vodného hradu sa zachovalo len západné prízemné krídlo, juhovýchodná bašta s terasou, časť vstupu na východnej strane s baštou. Na mieste južného krídla vznikol začiatkom 19.storočia nový kamenný múr s veľkou bránou. Na mieste severného krídla stojí hospodárska budova. Okolo kúrie je park.
Súčasný stav:
Z celého objektu ostali zrúcaniny juhovýchodnej bašty, romanticky upravené neogotickými oknami a terasou, ďalej silne zničený pôvodný vchod z východnej strany a vedľajšia bašta, ako aj zvyšky základov. Areál a niektoré budovy využíva odborné učilište. 
pohľad od brány z ulice nádvorie s kaštieľom severovýchodná bašta obe východné bašty


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,