Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Sobôtka

Sabatz, Szabatka, Sobotuška, pevnosť Sobôtka, protiturecká, neskôr turecká pevnosť.


Kraj: Banská Bystrica | Okres: Rimavská Sobota | Obec: Rimavská Sobota

Stručný popis:
Zvyšky hradu Sobôtka sa nachádzajú na pravom brehu rieky Rimavy, 2 km SZ od centa Rimavskej Soboty v časti Sobôtka.
História:
Hrad, alebo pevnosť, ktorú tu dal postaviť Ján Jiskra z Brandýsa, dobylo v roku 1460 vojsko kráľa Mateja. Na zrúcaninách dal v roku 1555 fiľakovský beg Mehemet jeden z najsevernejších tureckých hradov v Európe. V rokoch 1556-57 tvorilo posádku 30 a v rokoch 1558-59 až 32 janičiarov. Kresťanské vojsko Schwendiho a Forgácha obsadilo hrad v roku 1562. V rockoch 1568-69 mala v dŕžave hrad opäť janičiarska posádka o sile 40 vojakov a 73 jazdcov a v roku 1583 bolo na hrade 48 jazdcov. Dobytie hradu kresťanským vojskom pod Tieffenbachovým vedením koncom roku 1593 a v roku 1594 zachytávajú viacerí historici a opisujú ho ako krvavé a ťažké boje. Posledná písomná správa o hrade je z roku 1609, keď ho podľa správy opäť ovládali turci. Hrad po skončení tureckých bojov stratil význam a začal pustnúť. SNM uskutočnilo v roku 1986 výskum lokality piatimi sondami.
Exteriér:
Podľa rytiny z roku 1593 pozostával hrad (alebo protiturecká, neskôr turecká pevnosť) z vnútorného a vonkajšieho hradu, ktoré od seba delila vodná priekopa a bol vybudovaný na ostrove rieky Rimavy. Vnútorný hrad pozostával z veľkej okrúhlej ústrednaj veže a zo štyroch okrúhlych rohových veží spojených hradbami. Vchádzalo sa doň západnou bránou. Vonkajší hrad tvorila severná a južná brána, bastión, bašta a dve okrúhla a dve štvrocové veže. V južnej časti hradu stála mešita s minaretom. Sondy odkryli systém kolových jám - základ palisády spájajúcej južnú bránu s JV rohovou vežou vonkajšieho hradu a zvyšok palisády spájajúcej JV rohovú vežu s JZ rohovou vežou vnútorného hradu, interiér JV veže vnútorného hradu, vodnú priekopu medzi vnútorným a vonkajším hradom a JZ vežu vnútorného hradu s vchodom na severnej strane.

Rytina z roku 1593 znázorňuje dobytie Sobôtky kresťanmi. 

Súčasný stav:

V 70tych rokoch 20.stor. sa črtali v teréne murivá JV veže a pozostatky vnútorného hradu. Dnes však podľa správ ktoré máme v teréne neostali žiadne nadzemné stopy po tejto pevnosti, miesto bolo zarastené a súčasný stav nevypovedal o tom, že tu kedysi stála pevnosť. Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

Ľudia, už ste našli hrad

Ľudia, už ste našli hrad Sobôtku?? Ak nie, držím palce, je to tam hrozne zarastené, ale ešte tam niečo nájdete, držím palce. :)))

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,