Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Sivý Kameň hradKraj: Trenčín | Okres: Prievidza | Obec: Podhradie

Stručný popis:
Neveľké ruiny hradu južne od Prievidze na severnom okraji pohoria Vtáčnik.
História:
Prvé správy o hrade sú zo 14. storočia, keď bol kráľovským majetkom. Bola to len menšia pevnosť, ktorú až do r.1388 spravovali Bojnický kasteláni. Potom sa stal súkromným majetkom a až do čias svojho zániku často menil majiteľov.
Exteriér:
Veľmi skromné zvyšky hradu už naznačujú iba jeho rozlohu. Najstaršia a pravdepodobne aj jeho jedniná obytná časť pozostávala zo štvorbokej veže a paláca, ktoré boli ešte v 16.storočí upravované.
Súčasný stav:
Dokonalé poznatky o rozložení budov a hrade samotnom môže poskytnúť asi len archeologický výskum, pretože hrad bol rozoberaný miestnym obyvateľstvom na stavebný materiál, čoho dôkazom sú aj drobné stavby priamo v dedine.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

majitelia

Myslim, ze s tym castym vymienanim majitelov to nebolo az take zle. Od 15. storocia az do zaniku hradu boli jeho vlastnikmi Majthenyiovci, ktori podla tohoto hradu pouzivali aj predikat "de Kesselökö". Koli prohabsburskym Majthenyiovcom bol tento hrad napadnuty povstaleckymi oddielmi Ondreja de Kosztolanyi a jeho svagrami. Povstalci tento hrad dobili a vypalili. Odvtedy uz nebol obnoveny a jeho cast sluzila ako vazenie.
Napriek tomu ze z hradu vela nezostalo je to stale velmi zaujimave miesto.

Jozef

Neďaleko mesta Prievidza,

Neďaleko mesta Prievidza, blízko Lehoty pod Vtáčnikom sa nad obcou Podhradie nachádzajú skromné zvyšky stredovekého hradu. Jeho múry boli vďaka svojej blízkej vzdialenosti od dediny rozobraté miestnym obyvateľstvom. Avšak už len kopec na ktorom stoja zvyšky hradu je naozaj zaujímavý, má sivú farbu. Nie nadarmo hrad postavený na ňom sa nazýval Sivý Kameň. Skromné torzá zrúcaniny by si zaslúžili dobre zakonzervovať a následný archeologický výskum by určite priniesol mnohé zaujímavosti a prekvapenia. Vždy, keď ideme okolo, nikdy nevynecháme návštevu tohto pekného miesta a milej krčmičky pod hradom.

Fotky hradu z 26.apríla 2008 a prikladám historickú rytinu, pôdorys a kresbu hradného kopca.

http://lietava.rajce.idnes.cz/Sivy_kamen/

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,