Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Ľupčiansky hrad

Ľupčiansky zámok, Slovenská Ľupča, Liptza, 1255 Lipche, 1306 castrum de Lypche,


Kraj: Banská Bystrica | Okres: Banská Bystrica | Obec: Slovenská Ľupča

Stručný popis:
Zacchovalý hrad na návrší nad obcou, využívaný ešte v minulom storočí. Dnes v súkromných rukách, neprístupný verejnosti.
História:
Ešte vždy zachovaný a obývaný hrad postavili v prvej polovici 13. storočia v údolí Hrona nad obcou rovnakého mena neďaleko Banskej Bystrice. Bol kráľovským majetkom a uhorskí panovníci ho aj s početnými hosťami často, najmä v čase poľovačiek, navštevovali. V polovici 15. storočia sa hradu na dlhší čas zmocnil Ján Jiskra, po ňom Matej Hunyady, ktorý ho daroval svomu synovi Jánovi Korvínovi. Vtedy prišlo aj k jeho prvej väčšej prestavbe. Ďalšie opravy a prestavby uskutočnili na hrade v druhej polovici 16. storočia v dôsledku tureckého nebezpečenstva. V tom čase vzniklo vonkajšie opevnenie hradu s tromi nárožnými kruhovými baštami a bránou na východnej strane. Od roku 1573 mal hrad v zálohu bohatý kremnický mešťan Pavel Rubigall a po ňom poľský šľachtic Gašpar Tribel, známy utlačovateľ breznianskych mešťanov. V polovici 17. storočia sa hrad dostal do držby rodiny Széchy. Manželstvom s Máriou Széchy, „muránskou Venušou“, ho nakoniec získal do vlastníctva palatín František Wesselényi. Po odhalení sprisahania, ktorého bol osnovateľom, mu uhorská komora hrad aj spolu s rozsiahlym panstvom skonfiškovala a odvtedy ho v jej mene spravovali hradní kasteláni. Početné adaptácie hradu v 17. a 18. storočí nasledovali už obranné ciele, ale za úlohu mali predovšetkým rozšíriť jeho obytné priestory. Po zrušení feudalizmu sa stal hrad majetkom uhorského štátu a roku 1873 v ňom zriadili sirotinec. V čase SNP v ňom fašisti väznili povstalcov.


Základné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

prehliadka hradu

Bol som na hrade koncom augusta a na moje prekvapenie bol hrad otvoreny pre verejnost. Okrem pondelka si je mozne prezriet hrad kazdy den v pol hodinovych intervaloch aj so sprievodcom. Vstupne je dobrovolne.

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,