Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Vyhľadávanie pamiatok » Detail pamiatky

Detail pamiatky

Dračí hrádok

Dračí hrad, Hadí zámok, Hadí hrad


Kraj: Bratislava | Okres: Malacky | Obec: Borinka

Stručný popis:
Zrúcanina hrádku na výraznom ostrohu vrchu Úboč nad údolím Borinského potoka, 2km východne od obce Borinka.
História:
Hrádok bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený na základe kráľovskej iniciatívy v 13. storočí, keď sa majiteľmi dovtedajšieho kráľovského hradu na Pajštúne stali grófi zo Svetého Jura a Pezinka. Kráľovský pôvod tiež naznačuje podobnosť veže na Dračom hrádku s vežami na iných kráľovských hradoch (Plavecký hrad 10,2x10,2m, Beckov 9,5x9,5m)
Slivka a Plaček stotožňujú Dračí hrádok s objektom Drach-kugel-schols z Meyerovej rytiny z roku 1563, na ktorej je zachytená korunovácia cisára Maximiliána II. v Bratislave. Rytina sa nachádza v Mestskej galérii v Bratislave. Tento prepoklad však odmieta Fiala (1972) a tiež Farkaš (1993).
Zaujímavá je tiež podoba názvu objektu: Dračí hrádok s názvom tzv. Dračieho rádu, ktorý založil v roku 1408 kráľ Žigmund Luxemburský a sústredil v ňom najmocnejšie a najvplyvnejšie osobnosti vetdajšieho Uhorska (Ctibor zo Ctiboríc, Peter Čech z Levíc, Mikuláš Garaj z Devína). Od 1409 bol jeho členom dokonca rakúsky vojvoda a 24 štajerskych rytierov.
Hrádok zanikol požiarom v prvje polovici 15.storočia. Pravdepodobne bol zničený počas husitských vpádov na západné Slovensko.

Rekonštrukcia hrádku od Z.Farkaša

Exteriér:
Samotný areál hrádku sa skladá z dvoch častí: Pretiahnutej vyvýšeniny širokej 15 metrov a dlhej 115 metrov, oddelenej od okolitého terénu nízkym valom a druhej vyvýšeniny (južne od prvej) širokej 20 metrov a dlhej 112 metrov, odddelenej od prvej priekopou. Centrálna hranolová veža s vonkajšími rozmermi 10x10 metrov bola postavená za 17 metrov širokou a 6 metrov hlbokou, do skaly vytesanou priekopou. Jej vzdialenosť od priekopy je asi 17 metrov. Na vonkajšej časti priekopy sa zachovali skormné zvyšky murovaného osadenia vstupného mosta.
Archeologické výskumy:
Prvý archeologický výskum na lokalite zrealizoval v rokoch 1941-42 prof. V.Ondrouch, ktorý na základe istých nálezov predpokladal, že stredovekému opevneniu predchádzala rímska strážna veža.
Orlie hniezdo uskutočnil archeologický výskum pod vedením Z.Farkaša v lete 1993 v troch turnusoch. Výskum odhalil zvyšky kamennej budovy za vežou, ktorá mala rozmery 10,9x9,1 metrov a múry hrubé 90cm. Pravdepodobne ide o tú istú budovu, ktorú lokalizoval už V.Ondrouch.
Súčasný stav:
Viditeľná je len časť zachovaného múru osadenia vstupného mosta. Ostatné časti základov, ktoré sú spomínané v texte v súčasnosti nevidno.

Vstupná časť (bol tu most nad priekopou)

Najzachovalejšia časť - bývalá hlavná veža

Vyrovnaný vrch - miesto hrádku (pohľad ako v rekonštrukcii)

Veža zboku, vľavo v diaľke hradný vrch PajštúnaZákladné informácie / Prístup a okolie / Expozície
 

 

Voľby prehliadania komentárov

Vyberte si, ako chcete zobrazovať komentáre a kliknite na "Uložiť zmeny".

majitel

prosim vas neviete niekto kto je
momentalne majitelom draciehpo hradku?
borinka stat alebo je to kupeny hrad?
a popripade este ya kolko bz sa dal kupit.
dakujem!

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,