Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » V Trnave našli hroby z 13. storočia

V Trnave našli hroby z 13. storočia

Archeologický výskum v okolí Dómu sv. Mikuláša v Trnave odhalil hroby z 13. storočia. Po obvode kostola sa našli najmä hroby novorodencov, čo súvisí so stredovekými zvykmi pochovávať nepokrstené dojčatá ku kostolu. Archeológovia našli aj zaujímavé nálezy ako bronzové krížiky, z časti neporušený čepiec či zachovalý pozostatok dreveného kríža.

Pozoruhodný nález sú 96 centimetrov široké múry, ktoré archeológovia nevedia zaradiť. Archeologický výskum bude pokračovať až do konca septembra. Zaujímavé objavy očakávajú archeológovia budúci týždeň, kedy by sa mali presunúť k severnej časti kostola. Archeologický výskum je súčasťou záchrany a celkovej rekonštrukcie Dómu sv. Mikuláša. Zastrešuje ho mesto Trnava spolu s občianskym združením Trnavské dominanty, ktoré pripravuje aj výstavu všetkých nálezov v priestoroch medzi vežami dómu.

Prvé zmienky o románskom farskom Kostole sv. Mikuláša sú z druhej polovice 11. storočia. Farský kostol stál vo východnej časti dnešného mesta, na vretenovitom trhovisku románskeho sídliska, ktoré vzniklo na tzv. českej obchodnej ceste. Kostol bol preto zasvätený sv. Mikulášovi, patrónovi obchodníkov. Pôvodná stavba bola v polovici 14. storočia zbúraná a na jej základoch začali v roku 1380 stavať nový gotický kostol.

Viac sa dočítate na www.sme.sk.

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,