Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Záchrana hradov » Seminár hradológov Dobrá Voda 2006

Seminár hradológov Dobrá Voda 2006

V dňoch 8. až 10. decembra 2006 sa konal seminár hradológov v Škole v prírode v obci Dobrá Voda. Hradárov, zvyknutých na nepohodlie aké je bežné pri táborení na hradoch, privítalo útulné vykúrené zariadenie s pohodlným ubytovaním.

Postaral sa o to hlavný organizátor Metod zo združenia Renova, ktorý celú akciu zorganizoval a získal aj finančné prostriedky z fondu ministerstva kultúry. Ako prví prišli tí z najväčšej diaľky, Boris a Rado z košického združenia Pro Castellum. Ešte v piatok večer premietli svoj film o histórii a súčasnosti rozsiahleho hradu na severozápad od Košíc na vrchu Hradová, z ktorého dnes poznáme už len nepatrné zvyšky. Svoje združenie založili s cieľom podniknúť kroky, ktoré by viedli k oživeniu a záchrane Košického hradu. V priebehu piatku a soboty postupne dochádzali na seminár ďalšie združenia.

Oficiálne zahájenie bolo v sobotu po raňajkách. Svoje prezentácie postupne predstavili združenia:

Pro Castellum hrad Košice,
Združenie na záchranu Lietavského hradu,
Donjon, hrad Sklabiňa,
Rondel, hrad Čabraď,
Apponiana, hrad Oponice,
Historicko astronomická spoločnosť, hrad Lednica,
Leustach, hrad Hrušov,
Katarínka, kláštor a kostol sv. Kataríny,
Renova, združenie usilujúce o záchranné práce na hrade Dobrá Voda,
Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva, hrad Uhrovec,
Diadém-združenie záchrany hradu Blatnica,
Čierny hrad,
Združenia na záchranu hradu Šášov.

Súčasťou sobotňajšieho programu bola aj návšteva kláštora sv. Kataríny. Z Dobrej Vody cez Dechtice, ku kaštieľu Planinka, ktorý dal v 18. storočí postaviť gróf Erdödy, sme sa doviezli autami a potom sme pokračovali asi hodinu lesnou cestou až ku zrúcanine kláštora sv. Kataríny. Najprv sme si prezreli miesto, kde každý rok táboria mladí ľudia, ktorí sa snažia o záchranu zrúcanín. Odtiaľ za chvíľu sme dorazili k monumentálnym zrúcaninám kostola a kláštora. Odborný výklad o tohtoročných prácach aj o histórii podal predseda Združenia Katarínka, Benignus.
Po návrate a dobrej večeri, pokračoval program seminára ďalšími prezentáciami a záverečnou diskusiou, ktorá sa pretiahla až do neskorých nočných hodín.

V nedeľu po raňajkách sme si ešte zašli na prehliadku zrúcanín hradu Dobrá Voda a po návrate a nasledujúcom obede sa seminár skončil. Možno konštatovať, že splnil svoju úlohu, ktorou bolo v príjemnom, skoro rodinnom prostredí sa navzájom informovať o práci pri záchrane našich stavebných pamiatok a podporiť a zoznámiť sa aj s novými organizáciami, ktoré sa pustili do ťažkej, ale užitočnej práce, zachrániť a zachovať tieto pamiatky pre budúce generácie.

Správu napísal Fero Kostroš zo združenia Zachráňme hrady.

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online