Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Pri výskume na Katarínke našli základy kaplnky

Pri výskume na Katarínke našli základy kaplnky

Archeologický výskum pri zrúcanine Kláštora sv. Kataríny v Malých Karpatoch v Trnavskom okrese odkryl zvyšky gotickej kaplnky, o ktorej doteraz nebola písomná zmienka. Literatúra hovorí len o drevenej kaplnke, táto je však z kameňa a navyše svojou veľkosťou pripomína skôr malý kostolík. Pôdorys kaplnky má sedem metrov do šírky a desať do dĺžky, zachovala sa prevažne jej nadzákladová časť, pričom jeden z múrov je zakomponovaný do muriva neskoršieho barokového Kostola sv. Kataríny.

Vznik kaplnky datujú na začiatok pätnásteho storočia, ale je možné, že bola aj staršia, jej vek pomáhali datovať aj strieborné a bronzové mince prevažne z 15. storočia, ktoré sa tu našli. Nález kaplnky je pozoruhodný aj v tom, že sa nachádzala hlboko v lese. Pri jej múroch objavili aj hroby pravdepodobne zo 16. storočia, objavom kaplnky sa posunula história Katarínky o dvesto rokov dozadu.

Kláštor sv. Kataríny, ktorý patril františkánskemu rádu, bol podľa doterajších zdrojov založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi J. Ápponyimu. Komplex postavil taliansky staviteľ Pietro Spazza v zaujímavom ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami. Kláštor bol niekoľko ráz poškodený tureckými vpádmi a cisárskymi vojskami, v júli 1786 bol dekrétom cisára Jozefa II. zrušený.

Publikované v SME.sk. Celý článok nájdete tu.

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,
air max pas cher air max pas cher air max pas cher air max pas cher nike tn pas cher nike tn pas cher golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher chaussures de foot pas cher woolrich outlet online peuterey outlet online golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet golden goose outlet hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online hogan outlet online