Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Stalo sa na hradoch » Obliehanie hradu Beckov

Obliehanie hradu Beckov

Beckov - obliehanie hradu Beckov 22.7.2000 od 13.50 - 15.05

Akcia sa podarila. Hrad dobýjali husitské vojská na čele so svojim hajtmanom a bránili ho Stiborove vojská. Zúčastnilo sa asi 5 skupín ktoré sa venujú historickému šermu o počte cca 80 ľudí. Návštevníkov zaujal určite nielen počet bojovníkov, ich dobové odevy a zbrane, ale aj ich nasadenie a obrovská snaha po čo najreálnejšom zobrazení boja, čo zanechalo spolu s kulisou hradu Beckov veľmi pôsobivý dojem. 

Priebeh obliehania bol nasledovný:

Najskôr sa vyjednávalo, ale keď hradní odmietli zaplatiť "husitom" poplatok, začal sa útok na hrad. Husiti zaujali útočné postavenie a k slovu sa dostali palné zbrane. Najskôr sa strieľalo z húfnic a diel.

    
Vyjednávanie s obrancami hradu            Husiti zaujali palebné a útočné postavenie

Potom husiti zaútočili prakom, čo nebolo vôbec jednoduché, pretože ho museli najskôr dostať tesne pod hradby. Hneď prvá strela bola úspešná a ohnivá guľa preletela ponad hradby k zúfalým obrancom. Predhradie začalo horieť, ale obrancovia sa nevzdávali. Oheň uhasili, a dotieravých husitov, ktorí už boli tesne pod bránou, zahnali horúcou vodou a kameňmi späť dolu.

    
Príprava praku tesne pod hradby a streľba, hrad horí a husiti začínajú útok rebríkmi

 Tí sa však nevzdávali a zaútočili rebríkmi. Ani tento pokus dostať sa do hradu nevyšiel a tak prišlo k slovu baranidlo. Napokon sa brána otvorila a z nej sa vyrútili obrancovia hradu. Ich udatný boj, ktorý bol miestami aj veľmi tvrdý, ochránil hrad a napokon pokoril husitov. Hlavný obranca Stibora (v bielom) pokoril husitského hajtmana a tí boli nútení ustúpiť. 

      
Priame boje muž proti mužovi na prístupovej ceste a rozhodujúci moment bitky: Stiborov veliteľ zráža husitského hajtmana k zemi

Obrancovia hrad ubránili a o hodinku, bolo po všetkom. Šťastní účinkújuci vzdali hold divákom, a diváci ich odmenili za zážitok, na ktorý len tak ľahko nezabudnú potleskom. 

         
Záver bitky - obrancovia odchádzajú pokojne na hrad a záverečné klaňanie publiku všetkých zúčastnených    

Obec Beckov vítal množstvo návštevníkov kultúrnym programom a hrad samozrejme sprístupnili opäť verejnosti. 

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,