Hrady, zámky, kaštiele a ostatné pamiatky na Slovensku
Momentálne si môžete prezerať 281 pamiatok z 9586 všetkých pamiatok SR.
Hlavná stránka » Novinky z tlače » Kaštieľ v Hanušovciach čaká rekonštrukcia

Kaštieľ v Hanušovciach čaká rekonštrukcia

Vzácny kaštieľ zo 16. storočia v Hanušovciach nad Topľou vo Vranovskom okrese sa zmenil na ošarpaný zdevastovaný objekt s porozbíjanými oknami, padajúcou omietkou a zničeným interiérom. Objekt, nachádzajúci sa takmer v centre mesta, však čoskoro dostane novú tvár. Na to však mesto potrebuje niekoľko miliónov.

Kaštieľ, ktorý sa stal terčom vandalov, dobre vidieť aj z cesty Prešov - Vranov. V takejto podobe si ho už roky všímajú turisti prechádzajúci mestom. Pritom ide o historicky hodnotnú a zaujímavú stavbu s nárožnou okrúhlou vežičkou. „Ide o renesančný objekt z roku 1564, ktorú dal postaviť Štefan Šóš,“ povedal Peter Šafranko, historik z hanušovského vlastivedného múzea. „Obnovený bol v roku 1964,“ dodal.

V posledných dvoch rokoch patrí mestu Hanušovce nad Topľou. Predtým patril pod Prešovský samosprávny kraj. „Pri rekonštrukcii sa bude dbať na to, aby sa zachovala historická hodnota kaštieľa,“ hovorí primátor Hanušoviec Ján Roško. Primátor verí, že peniaze z európskych fondov sa podarí získať už v priebehu budúceho roka. Rekonštrukcia bude stáť okolo 40 miliónov korún.

14. 12. 2006 | JANKA ŠTEFKOVÁ | Sme |

www.zamky.sk   www.slovaktourservice.sk   www.pamiatky.net
Tento portál bol vytvorený s finančnou pomocou Európskej únie. Za obsah tohto portálu je výhradne zodpovedný server Zamky.sk - Pamiatky.net a za žiadnych okolností nemôže byť povaožvaný za stanovisko Európskej únie. RSS
© 2007 Copyright Zamky.sk - Pamiatky.Net,